Boeing 737 Max 2019 Dördüncü Çeyrekte Hizmete Dönüyor mu?
Modern Day Watchmen Drones Scout for Natural Disasters & Outbreaks
Climate Change is the World’s Greatest Macro-Economic Shock
Can JETZERO Dethrone BOEING and AIRBUS?
Havaş Transfers Its Site Operations to Digital
Civil Impacts of Unmanned Aerial Systems
EMAIR Aviation Aims to Provide Customers with Efficient & Cost-Effective ServicesBoeing 737 Max 2019 Dördüncü Çeyrekte Hizmete Dönüyor mu?

October 24, 2019
Boeing 737 Max 2019 Dördüncü Çeyrekte Hizmete Dönüyor mu?
Boeing Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg Boeing Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıklarken 737 Max Hakkında da Bilgiler Paylaştı

Boeing, yüksek savunma gelirleri ve satış sonrası hizmetlerin yansıması olarak üçüncü çeyrek gelirini 20,0 milyar dolar, GKGMİ hisse başı gelirini 2,05 dolar, GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karını ise 1,45 dolar olarak açıkladı (Tablo 1). Boeing, 2,4 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağladı ve 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Boeing, 737 MAX için yazılım ve eğitim güncellemeleri geliştirmenin yanı sıra hizmete dönüş hazırlığı ve sertifikasyon için FAA ve uluslararası düzenleyici kuruluşlarla birlikte çalışmayı sürdürmekte olduklarını açıklayan Boeing, bu düzenleyici kuruluşların kendi yetki alanları dahilinde hizmete dönüş zamanına ve koşullarına karar verecekleri belirtti. Boeing, üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin olarak, düzenleyicilerin 737 MAX’ın hizmete dönüş onaylarının 2019 yılı dördüncü çeyreğinde başlayacağını ve aylık 737 üretimini 2020 sonlarına kadar aşamalı olarak 42’den 57’ye çıkaracağını tahmin ettiklerini belirtti.

Boeing Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “En büyük önceliğimiz, 737 MAX’ın güvenli bir şekilde hizmete dönüşünü sağlamaktır ve bu konuda istikrarlı ilerleme kaydediyoruz” dedi. “Aynı zamanda, şirketimizin ürün ve hizmet güvenliğine daha güçlü odaklanmasını sağlamak için harekete geçtik. Müşterilerimize taahhütlerimizi yerine getirmeye ve güvenlik, kalite ve dürüstlük değerlerimizi daima ön planda tutarak yeni fırsatlar yakalamaya devam ediyoruz.”

Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı, özellikle düşük 737 teslimatlarının ve peşin ödemelerin yanı sıra faturaların ve harcamaların zamanlamasının yansımasıyla 2,4 milyar dolar oldu. Boeing, bu çeyrekte, geçen yıl aynı döneme göre hisse başına yüzde 20 artışla 1,2 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi diye ekledi ve geçen yıl çeyrek başında 9,6 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, üçüncü çeyrek sonunda 10,9 milyar dolara ulaştı. Çeyrek başında 19,2 milyar dolar olan borç ise, yeni borçlanmayla birlikte 24,7 milyar dolara yükseldi. Çeyrek sonu toplam şirket rezerv değeri, 16 milyar dolarlık net siparişler de dahil olmak üzere 470 milyar dolar olarak gerçekleşti dedi.

Ticari Uçaklar üçüncü çeyrek gelirleri, gerçekleşmeyen 737 teslimatları sebebiyle 8,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrek faaliyet kârı, daha yüksek 787 programı karı ile kısmen dengelense de gerçekleşmeyen 737 teslimatlarıyla birlikte yüzde 0,5 azaldı. Bu çeyrekte muhasebe miktarına dahil olan tahmini 737 uçağı üretimi maliyeti, özelikle hizmete dönüş zamanlaması ve planlanan üretim artışı zamanlamasıyla ilgili güncel varsayımların yansımasıyla 0,9 milyar dolar arttı diyerek açıklamasına devam eden Muilenburg, bu çeyrekte 62 uçak teslimatı gerçekleştirdiklerini, 787 üretim oranı, küresel ticaret ortamının güncel durumu dikkate alınarak, 2020 sonlarından başlayarak yaklaşık iki yıl boyunca ayda 12 uçağa düşürülecektir. Ön uçuş testi aşamasında olan 777X programı, 2020 yılı başında planlanan ilk uçuş için takvime uygun olarak ilerlemektedir. Boeing, 777X’in ilk teslimatını 2021 yılı başında yapmayı planladıklarını da ekledi.

Ticari Uçaklar için bu çeyrekte, 5 milyar dolar değerinde Korean Air için 20 uçak, Air New Zealand için 8 uçak, China Airlines için 6 adet 777 kargo uçağı dahil olmak üzere, net sipariş aldıklarını ve Ticari Uçaklar rezervinin, yaklaşık 5.500 uçakla 387 milyar dolar olduğunu belirtti.


Beond Airlines Takes Flight as the World’s First Premium Leisure Airline
Corendon Airlines will Fly PanathInaIkos BC
Ascendance Flight Technologies to Participate in the Dubai Airshow
Turkish Technic Becomes the World's Biggest ACT Suite Customer
Copyrights © 2019 All Rights Reserved by Aviation Turkey.