TSI Seats Airbus’ın Onaylı Koltuk Tedarikçisi Oldu!
Eve Air Mobility and Embraer Announce First eVTOL Production Location in Brazil
UPS Continues to Contribute to Türkiye's Exports for 35 Years
Havaş Shakes Hands with the IATA on Timatic Mobile App
Jupiter probe JUICE: Final integration in full swing
Aviation Turkey Yazarlarından Sıtkı Atasoy - Dünya Havacı Kadınlar Etkinliği Kapsamında Akdeniz Üniversitesinin Konuğu Oldu
Robin Hayes Becomes the 79th Chair of the IATA Board of Governors


İbrahim Sünnetçi

TSI Seats Airbus’ın Onaylı Koltuk Tedarikçisi Oldu!

November 22, 2019
TSI Seats Airbus’ın Onaylı Koltuk Tedarikçisi Oldu!

20 Kasım 2019 Çarşamba günü Four Seasons Hotel İstanbul, Beşiktaş’ta düzenlenen törenle Airbus & TSI Seats arasında “Onaylı Koltuk Tedarikçisi” Anlaşması imzalandı. İmza töreni Türk Hava Yolları (THY), THY Teknik A.Ş. ve Kibar Holding üst yönetimleri ile Airbus heyetinin katılımı ile gerçekleştirildi. Airbus ile tedarikçi ana sözleşmesi ile program bazında ve koltuk özelinde tedarikçi sözleşmelerinin imzalandığı törende Fransa’nın İstanbul Konsolosluğu yetkilileri de hazır bulundu.

Törende sırasıyla TSI Seats Genel Müdürü Suat SAĞIROĞLU, Kibar Holding CEO’su ve TSI Seats Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk KAYABAŞI ve Airbus Başkan Yardımcısı Tim SOMMER birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından arasında Onaylı Koltuk Tedarikçisi Anlaşması Airbus adına Başkan Yardımcısı SOMMER ve TSI Seats adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı KAYABAŞI tarafından imzalandı. Tören hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Bir Kibar Holding, Türk Hava Yolları ve THY Teknik A.Ş. Ortak Girişimi olan TSI Seats şirketi Airbus’ın A320, A330 ve A350 XWB Programlarının onaylı BFE Koltuk Tedarikçisi olmak ve BFE Kataloglarında yer almak için 2019 Nisan ayında başlayan çalışma altında Airbus tarafından 7 ayrı zorlu denetim ve değerlendirme sürecinden başarıyla geçerek Airbus BFA Kataloğu’nda yer alabilmek için gerekli altyapı ve kapasiteye sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Buyer Furnised Equipment (Müşteri Tarafından Tedarik Edilen Malzeme) olarak ifade edilen satın alma tipinde yeni uçak siparişi veren havayolu firması uçak koltuk tedarikçisinden satın alma yapmaktadır. Bu tip satın almalarda, uçak üreticileri havayolu firmalarına onayladıkları koltuk tedarikçilerinin bulunduğu bir katalog gönderir. Bu sayede yeni uçak siparişi veren havayolu firmaları sipariş ettikleri uçakların koltuk tedarikçisini ve modelini bu katologlardan beğenip seçme imkanı bulmaktadır. BFE Kataloğu Airbus’ın çeşitli zorlu denetim ve değerlendirmelerden sonra onaylayıp tedarikçi olarak kullanmaya başladığı firmaların yer aldığı katoloğa verilen isim. Elbette iş bu katoloğa girmekle bitmiyor bu katologda kalabilmek için onaylı tedarikçi konumundaki firmaların iyi bir performans göstermesi gerekiyor. TSI Seats, kendi ölçeğinde BFE Katoloğa girmeyi başaran ilk firma olmuştur. Ocak 2020’de çıkacak yeni Airbus BFE Katoloğu içinde TSI Seats’e ait Skysofa ve Epianka model Ekonomi Sınıfı koltuklar Airbus’ın A350 XWB, A330 ve A320 serisi uçak modelleri için katalogda yer alacak. Elesa S modeli de kataloğun gelecekteki ürünler bölümüne yerleştirilecek. TSI Seats’in ilk Birinci Sınıf (Business Class) ürünü olan Royalux modeli uçak koltuğu ise sertifikalandırma aşaması tamamlandıktan sonra katalogdaki yerini alacak.

TSI Seats’in 2019 yılı cirosu içinde Airbus ürünü uçak projelerinin toplam bütçesi önemli bir paya sahiptir. BFE Katoloğu sayesinde TSI Seats’in sektördeki bilinirliğinin ve ulaşılabilirliğinin daha da artması bekleniyor. Türkiye’nin ilk ve tek uçak koltuk üreticisi olan TSI Seats, 2023’e kadar küresel pazardaki ilk beş uçak koltuk üreticisi firma arasında yer almayı hedeflemektedir. Airbus BFE Katalog Projesinin toplam uçak siparişlerindeki payı, retrofit projelerinde beklenen artış ve şirketin diğer projeleri de göz önünde bulundurulduğunda TSI Seats’in 2023 yılında ABD$100 Milyonu aşan bir ihracat rakamına ulaşması beklenmektedir.

Aslında Airbus ile TSI Seats şirketi arasındaki başarılı işbirliğinin geçmişi Eylül 2015’e kadar gitmekte, bu süreçte TSI Seats ilk olarak Airbus ürünü A330 uçağı için Airbus’a Skysofa model Ekonomi Snıfı koltukların teslimatını yapmış yönelik bir proje gerçekleştirmiş ardından 2018 yılında ilk A321neo ACF (Airbus Cabin Flex konfigürasyonu) uçağı TSI Seats ürünü Epianka model koltuklarla donatılmıştır. Halihazırda devam eden çalışma altında ise TSI Seats A350 XWB uçağı için üretmekte olduğu Ekonomi Sınıfı koltuk teslimatını 2019 sonundan önce tamamlamayı hedeflemektedir. Söz konusu koltuklarda kabin eğlence sisteminin bir parçası olarak 13.5 inç genişlikte bir ekran yer alacak. İmzalanan Onaylı Koltuk Tedarikçisi Anlaşması ile TSI Seats artık A350 XWB, A330 ve A320 uçak ailesi için Ekonomi Sınıfı koltuk tedarikinde onaylı tedarikçi olarak Airbus BFE Katoloğu’na girmeye hak kazanmıştır.


EBACE2024 Keynote to Spotlight Industry, Government Leaders Shaping Aviation’s Future
Azorra Delivers First Embraer E190-E2 Aircraft to Scoot
MD Helicopters Announces Record Orders for 2023
RTX’s Pratt & Whitney Canada Unveils High Voltage Bidirectional Mobile Charging Unit for Hybrid-Electric Flight Demonstrator
Copyrights © 2019 All Rights Reserved by Aviation Turkey.